Telefon
WhatsApp

Fonksiyonel Tıp

Fonksiyonel Tıp

Fonksiyonel Tıp Nedir?
Hormon, bağışıklık, enerji, detoks, gastroentestinal ve kardiyometabolik sistem. Ardından kişinin zihinsel, ruhsal yapısıyla birlikte yaşam şeklinin ana nedenlerine inerek beslenmesini düzenleyip tedavi planını çıkarır.

Kişilerin genetik, biyokimyasal, hormonel ve yaşam tarzı farklılıklarıyla gelişmiş, kronikleşmiş hastalıklarıyla ilgili bilgileri hücresel düzeyde değerlendiren ileri tetkikler sonucunda, uzun vadede kronik hastalıklarından ve kullandığı ilaçlardan kurtulacağı bir tedavi planı ve hayat tarzı programı oluşturulur.

Fonksiyonel tıp sağlıklı beslenme ve hayat tarzının yanında sağlıklı bir psikoloji ve stres yönetimini de sağlar. Sağlıklı beslenme, doğru besin takviyeleri seçimi, yaşam tarzı değişiklikleri, spor ve vücudun temel ritmini sağlayan yoga, qi gong, yaşam enerjisi sağlayan çalışmalar gibi kişinin ihtiyacı olan şeyler de tedaviye eklenir.

Fonksiyonel Tıp modeli, hastaları ve hekimleri, hastalığın altında yatan kök nedenleri ele almak ve en uygun sağlığa, iyileşmeye kavuşmak için birlikte çalışmaya teşvik eden, bireyselleştirilmiş, hasta merkezli, bilim temelli bir yaklaşımdır. Her kişinin genetik, biyokimyasal ve yaşam tarzı faktörlerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Fonksiyonel Tıp, bu bulguları kişiye özel tedavileri planlamak ve en iyi sonuçları almak için kullanır.

Fonksiyonel Tıp’ta esas olan kişinin bütünüdür ve hekim topladığı detaylı bilgiler ile, genetik, çevresel, yaşam tarzına bağlı faktörlerin, kişinin sağlığı üzerindeki etkilerini ve o kişi için kompleks-kronik hastalıkları nasıl tetikleyebildiğini değerlendirir. Bu analizin sonunda kişi için uzun vadeli olarak sağlığın korunabileceği bir plan/hayat tarzı programı oluşturulur.

Besinler ve beslenme, Fonksiyonel Tıbbın ana konusudur ve sağlıklı bir hayatın sürdürülmesinin merkezinde yer alır.

Beslenme alışkanlıklarımızdaki yanlışların, yaşam boyu süren hemen bütün sorunlarda karşımıza çıktığını artık biliyoruz. Biyolojimizi ve dolayısıyla psikolojimizi de beslenmemizi değiştirerek, istediğimiz iyilik haline dönüştürebilir ya da hiç istemediğimiz sorunlara yol açabiliriz. Bu konudaki çalışmalar ve sonuçlar, sadece sağlıklı yaşam için değil, çok önemli hastalıkların tedavisi için de şaşırtıcı ve umut vericidir.

Yaşam Şekli, Fonksiyonel tıp yaklaşımında, detaylı olarak ele alınan ve tedavinin bir parçası olan önemli bir alandır. Yaşam şekli değişikliklerinin, özellikle kişilerin sağlıklarını sürdürmede önemli etkisi olduğunu gösteren çalışmalar her geçen gün artmaktadır.

Fonksiyonel Tıp Hangi Hastalıkların Tedavisine Bakar?
Fonksiyonel Tıp kişiselleştirilmiş, prediktif, koruyucu ve proaktif bir yaklaşım sergilemektedir. Bütün kronik hastalıkların bu bakış açısından faydalanması mümkündür.

Kalp damar hastalıkları, diyabet, osteoporoz, artrit gibi enflamatuar hastalıklar, depresyon, otizm, dikkat bozuklukları, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve inflamatuar bağırsak hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, miyaljiler, sarı nokta hastalığı, alzheimer, parkinson gibi nörolojik hastalıklar, tiroid hastalıkları ve diğer endokrin sistem hastalıkları, kısırlık ve kanser gibi bütün kronik hastalıklarda hem kökte yatan nedenlerin ortadan kaldırılmasına hem de yapılan tedavilerin etkinliğinin artmasına destek olunabilmektedir.

 

Güncelleme tarihi 07/11/2023