Telefon
WhatsApp

Proloterapi

Proloterapi

Proloterapi Nedir?

Sözlük olarak proloterapi tedavi; bedenimizde ki hasarlı dokuların tekrar yeniden canlandırılması, tazelenmesi böylelikle kas iskelet sistemi ağrı şikâyetlerinin tedavisi demektir. Proloterapi ağrı kesici değil tedavi edici bir yöntemdir.

Proloterapi Nasıl Uygulanır?

Tedavi, hasarlı olan bölgelere enjektör iğneleri ile giriliyor. Farklı boyutlarda ki iğne uzunluklarında, o bölgelerde minimal bir hasar oluşturuluyor ve oraya şekerli serum veriliyor. Bu şekerli serum vücudun tamirci hücrelerini uyarıcı ve toplayıcı özelliktedir. Örneğin bir bala üşüşen sinekler gibi hasarlı olan yere şeker vermek suretiyle tamirci hücrelerin toplanmasını sağlıyoruz ve oradaki yıllanmış, hasarlanmış, travmaya uğramış dokunun tazelenmesi sağlanıyor.

Proloterapi için kullanılan enjeksiyonrdada mikroptan arındırılmış steril şekerli serumlar kullanılmaktadır.

Tedavi süresi genellikle ayda bir kere, ortalama 4-6 kez uygulanıyor sonra 6 aylık kontrollere çağrılıyor. Tedavi ömür boyu kalıcı bir tedavidir geçici değildir.

En çok bel ağrısı rahatsızlığı yaşayan hastalar bu yönteme başvuruyor. İkinci sırada diz ağrıları üçüncü sırada baş boyun omuz ağrıları ve dördüncü sırada da diğer ağrılar.

Proloterapinin faydalı olduğu hastalıklar
Proloterapinin tüm kas iskelet sistemi hastalıklarında ve ağrılarda kullanılabildiğini belirten Özel Hatay Fizik Tedavi Dal Merkezi'nden Fizik Tedavi Uzmanı Dr. İlker Önder Ferah, tedavinin kullanıldığı hastalıkları şöyle sıraladı:
Kas spazmı ve boyun ağrısı kökenli baş ağrıları, baş dönmeleri.
Ameliyat ve fizik tedavi sonrası geçmeyen, kas, eklem ve omurga ağrıları.
Yumuşak doku romatizmaları (fibromyalji sendromu, myofasiyal ağrı sendromu.
Tendon ve bağlarda iyileşmeyen kronik rahatsızlıklar (tendinitler).
Çene eklemi sorunları (TME disfonksiyonu.
Tekrarlayan ve geçmeyen boyun, sırt ve bel ağrıları (fıtıklar, kireçlenmeler, kanal daralması, kas spazmı ve sinir sıkışmaları, tetik noktalar).
Skolyoz (omurga eğriliği) nedenli ağrı.
Tekrarlayan ve geçmeyen omuz ağrıları (omuz çıkığı, kas ve tendon problemleri.
Tenisçi ve golfçü dirseği (epikondilit).
Karpal tünel sendromu (el bileğinde sinir sıkışması).
Tetik parmak.
İnatçı kuyruk sokumu ağrısı.
Siyatik ağrıları.
Geçmeyen kalça ağrıları (kireçlenmeler, avasküler nekroz, kas ve tendon zedelenmeleri, perthes hastalığı)
Tekrarlayan ve geçmeyen diz ağrıları (menisküs yırtıkları, kireçlenmeler, diz kapağı kökenli ağrılar, diz ön, arka ve yan bağlarında zedelenmeler, kondromalazi, perthes hastalığı).
Tekrarlayan ve geçmeyen ayak, ayak bileği ağrıları (kireçlenmeler, burkulmalar, sinir sıkışmaları, plantar fasit, metatarsalji, morton nörinoması).
Topuk dikeni.
Sporcularda kas, tendon yaralanması, eklem burkulması ve zorlanmalarına bağlı ağrılar.
Kırık sonrası dönemde gelişen inatçı ağrılar, avasküler nekrozlar (damarlanması bozulan kemikte erime ve tam kaynamamaya bağlı ağrı).
Kemik erimesine bağlı omurga ağrıları.